Winter Sports Awards

Boys Basketball:

  • All Greater Rochester Honorable Mention
  • 1st Team All County
    • Tony Arnold
  • 2nd Team All County
    • Jahmel Demery
  • Al Masino Tip Off Tournament MVP
  • Al Masino Tip Off Tournament All Tournament Team
  • Hilton All Tournament Team
  • Monroe County Exceptional Sentior Game
    • Jahmel Demery

Boys Swimming:

  • Completed Best Season In Over 20 Years
  • Beat HFL and Spencerport For First Time In Over 30 Years
  • Scholar Athlete Team Award
  • Section V Champion
    • Gerald Poretta – 500 Free
  • All Greater Rochester Honorable Mention
  • 1st Team All County
    • Gerald Poretta
  • 2nd Team All County
    • Jack Logothesis
    • Rami Yasin
    • Michael Wolfe
  • Monroe County Athletic Conference Sportsmanship Award
    • Michael Wolfe
  • School Records Set
    • Gerald Poretta – 200 IM – 2:01.57
    • Gerald Poretta – 100 Free – 49.26

Girls Basketball:

  • Scholar Athlete Team Award
  • Monroe County Sportsmanship Award

Wrestling:

  • Monroe County Sportsmanship Award
  • Jared Fayad
    • 8th Place at County Tournament – Earning All County Honors
    • All Tournament Team at Holley Duals
    • 4th Place @ Penfield Hunter Tournament
  • Matt Gill
    • All Tournament Team at Holley Duals
    • 5th Place at Section V Class A Championships
    • Super Sectional Qualifier
  • Brandon Lappetito
    • 7th Place at County Tournament – Earning All County Honors
  • Jayden Fayad
    • All Tournament Team at Holley Duals
    • 4th Place @ Penfield Hunter Tournament
    • All Tournament Team at Lawlor/Zagorski Duals
    • 6th Place at Section V Class A Championships
    • Super Sectional Qualifier
  • Nick Sciortino
    • All Tournament Team at Holley Duals
    • 6th Place at Section V Class A Championships
    • Super Sectional Qualifier
  • Dan Klimek
    • All Tournament Team at Lawlor/Zagorski Duals
  • Tyshawn Roundtree
    • All League
    • All Tournament Team at Lawlor/Zagorski Duals
  • Arthur Holloway
    • All Tournament Team at Lawlor/Zagorski Duals

Cheerleading:

  • 4th Place at the New York State Championships
  • Section V Champions
  • Monroe County Champions
  • Section V Coach of the Year
    • Annette Fess
  • Finished 1st Place and were Grand Champions in the following competitions
  • HFL Heart & Soul Competition
  • Lockport Angel Cheer and Dance Championship
  • 1st Team All County
    • Elizabeth Perkins
    • Cierra Gray
  • 2nd Team All County
    • Maria Sansone
    • Jaylia Martinez
  • Nancy Saxton Leadership Award
    • Jaylia Martinez
  • New York State Sportsmanship Award
    • Cierra Gray

Indoor Track:

Boys:

  • 4x200M Relay Class B Sectional Champions
    • Matthew Brantley, Avery Bowens, Sher’Ron Davis, Shane Harisis
  • 55M Hurdles Class B Sectional Champion
    • Christian Lewis
  • Rochester Winter Track League – All League
    • Christian Lewis – 55M Dash
  • 1st Team All County
    • Duane Alston – 4x200M Relay
    • Avery Bowens – 4x200M Relay
    • Matthew Brantley – 4x200M Relay
    • Shane Harisis – 4x200M Relay
  • 2nd Team All County
    • Christian Lewis – 55M Hurdles
    • Duane Alston – 4x400M Relay
    • Keishawn Dorsey – 4x400M Relay
    • Johnathan Fedison – 4x400M Relay
    • Christian Lewis – 4x400M Relay
  • School Records Set
    • 400M Dash - Jonathan Fedison – 56.17”
    • 1500M Run - Na’eem Moore – 5:37.51
    • 4x200M Relay -Duane Alston, Avery Bowens, Matthew Brantley, Shane Harisis – 1:36.97
    • 4x400M Relay - Duane Alstron, Keishawn Dorsey, Johnathan Fedison, Christian Lewis – 3:46.24

Girls:

  • Scholar Athlete Team Award
  • USA Track and Field Indoor Track Championships Participants
    • Sierra Manning – 55M Dash and 200M Dash
  • New York State Indoor Track Championships Participants
    • Sierra Manning – 300M Dash
    • Ay’rianna Moore – 300M Intersectional Relay
  • 300M Dash State Qualifier Champion
    • Sierra Manning
  • 55M Class B Sectional Champion
    • Sierra Manning
  • Rochester Winter Track League – All League
    • Sierra Manning – 300M Dash
    • Brooke Fedison – 55M Hurdles
  • 1st Team County
    • Sierra Manning – 300M Dash
    • Brooke Fedison – 4x400M Relay
    • Sierra Manning – 4x400M Relay
    • Ay’rianna Moore – 4x400M Relay
    • Suzanna Wojnowski – 4x400M Relay
  • 2nd Team All County
    • Sierra Manning – 55M Dash
    • Suzanna Wojnowski – 600M
    • Leilani Carr – High Jump
  • School Records Set
    • 55M Hurdles -Brooke Fedison – 9.04”
    • 300M Dash - Sierra Manning – 41.63”
    • 400M Dash - Ay’rianna Moore – 67.05”
    • 500M - Suzanna Wojnowski – 1:30.01’
    • Pole Vault - Brooke Fedison – 8’06”
    • Weight Throw - Chloe Moore – 30’09.75"

Girls Bowling:

  • 2nd Team All County
    • Andrea Potter

Boys Bowling:

  • 2nd Team All County
    • Marcus Cottrell
    • Mark Potter

Ice Hockey:

  • All Greater Rochester 1st Team
  • 1st Team All County
    • Trevor Schmidt

Alpine Skiing:

  • Scholar Athlete Team Award